روش های جراحی پروتز چانه ( تفاوت میان آنها )

روش های جراحی پروتز چانه ( تفاوت میان آنها )

جراحی پروتز چانه از چه روشهایی انجام می شود و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پروتز چانه را می توان از داخل دهان و یا از زیر چانه نصب نموددر روش داخل دهانی، برش جراحی پروتز چانه در داخل دهان و پشت لب پایین قرار می گیردلذا از مزیتهای مهم این روش می توان به این اشاره کرد که برشها چون داخل دهان است به هیچ وجه دیده نمی شود.

 گاهی برخی از بیماران این روش را ترجیح می دهنددر این روش عضله چانه منتالیسبرای رسیدن به محل جایگذاری پروتز باید قطع می شود،  هرچند که بعد از پایان عمل این عضله با استفاده از بخیه های مخصوص ترمیم می شود ولی باز هم مانند عضله طبیعی نخواهد بود و به مرور بعد از سالهاباعث تغییر شکل در لب پایین شود

همچنین احتمال آسیب عصب حسی چانه ای (عصب منتالدر روش داخل دهانی بیشتر است (افرادی که بعد از نصب پروتز دچار بیحسی در لب پایین می شوند در این دسته انداز طرف دیگر به دلیل کوچک بودن ناحیه دید جراح، امکان تراشیدن و فرم دهی پروتز نصب شده محدود می باشد.


بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی چانه ( ژنیوپلاستی )


جراحی پروتز چانه
جراحی پروتز چانه

نصب پروتز چانه از بیرون از طریق برشی در زیر چانهدید بسیار مناسب و خوبی را برای فرم دادن پروتز نصب شده می دهد و همچنین در افرادی که غبغب دارند، به طور همزمان می توان با برداشتن چربیهای زیر چانه، غبغب را هم اصلاح نمودتنها ایرادی که به این روش گرفته می شود این است که بعدها اثر برش پوستی دیده شودخوشبختانه محل برش به گونه ای است که در حالت عادی هیچگاه دیده نمی شود و با ترمیم ظریف این ناحیه، اغلب محل برش به مرور زمان تا حد بسیار زیادی برطرف می شود.

توجهدر روش برش از راه بیرون، جراح نمای بسیار خوب پانورامیک برای بررسی دقیق لبه فک تحتانی دارد که این موقعیت خاص اجازه می دهد که بهترین قضاوت زیبایی شناسی را برای نصب پروتز انجام دهد.

پروتز چانه با پیچ ثابت شود بهتر است یا با بخیه؟

برای نصب پروتز (جراحی چانه – عمل زیبایی چانه) می توان آن را با استفاده از پیچ یا بخیه استفاده کرد، از سوی دیگر در صورتی که جراح محل نصب پروتز را خیلی باز نکرده باشد، می تواند پروتز چانه را بدون پیچ و بخیه، به صورت آزاد در محل رها کند ولی در مورد اخیر احتمال جابه جایی پروتز بسیار زیاد خواهد بود.

 ثابت کردن پروتز با استفاده از پیچ به ما کمک می کند که از جابه جا شدن پروتز جلوگیری کنیم و همچنین در چانه هایی که قبل از جراحی چانه غیر قرینگی دارند، بعد از نصب و ثابت کردن پروتز، با تراشیدن بخشهایی از پروتز، سعی در قرینه سازی چانه جدید می شود . 

تجربه من در بیماران قبلی نتایج فوق العاده ای را در قرینه سازی چانه جدید با استفاده از پروتز و بدون هیچگونه نیازی به تراشیدن استخوان، نشان داده است.


بیشتر بدانید: آشنایی با کاربرد پروتز چانه 


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *